Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

Arnavut Şalvarı

Arnavut Şalvarı
17 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 36.898 kez okundu.

Yöresel kıyafetlere her zaman çok önem vermişimdir. Elimde olsa dünyanın her yöresine gidip, kimin ne giydiğini incelemek isterim. Tabi bunu yapmak mümkün olmayacağı için elimin ulaştığı yerlerden faydalanarak geleneksel kıyafetleri inceliyorum. Arnavutların gelenekleri hakkında ön bilgi vermek işin model kısmına geçmek kadar önemlidir. O yüzden biraz da Arnavut yöresinin düğünleri nasıl olur, düğünde giyilen kıyafetler nasıl olur? Biraz bu konulara değinelim.

Arnavut düğünleri nasıl olur?

Arnavut düğünler, bizim geleneklerimizden biraz daha farklı olarak yapılır. Düğünlerin ortalama süresi 5 gün aralığında değişiyor. Gelinin çeyizinin getirilmesi, serilmesi gibi işler ilk iki güne sığdırılır.  Çeyiz serme gününde temenna ritueli yapılır, ‘oy kosava, nanayime’ esliginde. ucuncu gun kına gecesidir.  Bizim geleneklerimizde gelin hanım, öncesinden bir kıyafet belirler, kına sonuna kadar da o kıyafet kalır üzerinde. Ama Arnavut düğünlerinde bu biraz daha farklıdır. Gelin hanım, Arnavut şalvarı denen kıyafetlerden oluşan kıyafetleri en az beş altı defa değiştirir. Geleneğin değişmediği tek şey, kız tarafı kına gecesinde bol bol ağlarlar. Erkekler ise ilginç bir sınamadan geçilir. Kadın kılığına giren erkeklere, bir kova sıcak, bir kova soğuk su verilir. Bunun amacı erkeğin ne kadar dayanıklı olduğunu ölçmektir.

Düğün sabahı ise, geleneklerimizin benzerliklerini görüyoruz. Gelin almaya giden damat, kız tarafının nazına tutulur. Gelin saklanır, damat gelini aramak için olası bir çaba verir. Gelinin arkadaşlarına para verir, gelinin nerede olduğunu öğrenmek için. Ülkemizin Doğu ve Güneydoğu geleneklerinde de benzer şeyler yaşanır. “Kapı parası” denen bir gelenekle, gelinin annesi ya da kız kardeşi damadın yolunu keser ve damattan para alır. Aslında bu eğlenceli bir şeydir. Bir anlamda da damadın geline ne kadar önem verdiğini gösterir. Anravut düğünleri de bu mihenkler içinde devam eder.

Arnavut düğünleri yapıldıktan bir gün sonra, kayın valide bütün eş dostu bir araya toplar “Gelinimin sütü annemin ak sütü gibi beyazdır” der. Bunun anlamı gelinin bekaretini koruduğunu söylemektir. Yine ülkemizde de bazı yörelerde, kanlı mendil gösterilir. Bu da aynı anlamı ifade ediyor.

İşin moda kısmına gelecek olursak, orada gerçekten de nefes alınıp verilmesi gerekiyor. Tek tip kıyafetlerin giyildiği Arnavut düğününde, modellere verilen isim Arnavut şalvarı. Rengarenk modellerden oluşan bu kıyafetler, tül desenli, şifon işlemeli, dantel detaylı olarak değişiyor. Aslında yapan bir şekilde kendi modellerini yapıyor. Yani Arnavut şalvarı, tek modelle sınırlı kalmayıp, her telden modellerle süslenerek yapılabiliyor. Yeni abiyeler sitemiz olarak sosyal medyada “Arnavut Kızçeleri” grubundan izin alarak kendi modellerini sizlerle paylaşmak istedik. Belki de farklı bir düğün yapmak isteyen olur. Ya da ülkemize göç etmiş olup da kendi geleneklerine göre model bulma sıkıntısı çekenler olabilir. Tüm bunları daha rahat bulmanız için modelleri sizlerle paylaşmak istedik. İhtiyacınız dahilinde, Facebook sosyal medyadan “Arnavut Kızçeleri” sayfasını ziyaret ederek iletişime geçebilirsiniz.

İşte Arnavut Şalvarı Modelleri

Etiketler:

Arnavut Şalvarı Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Gül Atılgan diyor ki:

  Arnavut şalvar modelleriniz çok üzgünüm ama eski modeller.
  Yeni tasarımları sunmanızı öneririm.
  Arnavut kızları artık yeni modelleri tercih ediyor.
  YENİ MODEL ARNAVUT ŞALVAR TAKIMLARINI KAPALIÇARŞIDAKİ
  DÜKKANIMIZI” BALKANER” ZİYARET EDEREK BULABİLİRSİNİZ.
  Sevgilerimle

Sayfa başına git