Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

Ayakkabının Önemi

Ayakkabının Önemi
1 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.195 kez okundu.

Ayakkabının Önemi

Ayakkabıların üretilmesinde ki genel amaç ayaklarımızı dış etkenlerden ve hava şartlarından korumaktır. Bu nedenle ilk ayakkabılar yapıldığında ön planda genellikle ayakları rahat ettirmek tutulmaktaydı. Ama bu amaç zamanla değişerek farklı alanlara yayıldı.  Değişen moda anlayışları ve ayakkabının da bir moda malzemesi olarak görülmeye başlanması ayakkabının tanımını temelden değiştirdi. Günümüzde birçok tasarımcı rahatlıktan ziyade şıklığı ve modaya uygunluğu ön planda tutarak göze güzel görünen ayakkabılar üretmeye başladılar. Ayakkabı modelleri üretiminde plastik, kauçuk, slikon, metal, ahşap ve hayvan derisi olmak üzere birçok farklı ham maddeden yararlanılabilir. Ve kullandığınız maddenin cinsine göre ayakkabının kalitesi ve buna bağlı olarak da fiyatları değişmektedir.

Ayakkabı-kombin
Günümüz ayakkabı sektöründe en kaliteli ham madde olarak hayvan derisi görülmektedir.  Deri ayakkabıların diğerlerine göre daha rahat ve daha uzun ömürlü olduğu savunulmaktadır. Bu tezi ayakkabı kullanıcıları da desteklemektedir. Bu yüzden bu sektörde ismiyle bilinen markalar tasarımlarında genel olarak deri kullanırlar. Ayakkabı modelleri hava şartlarına göre değişiklikler göstermektedir.  Sıcak havalar için açık modeller tercih edilirken soğuk havalara karşı ayakları koruyabilmek için daha kapalı modellere yer verilir.  Ayakkabı kombinine, mevsimlere ve kullanılış alanlarına göre farklı şekilde isimlendirilirler. Örneğin kışın kullanılan ayakkabılar bot ve çizme iken yazın kullanılanlar ise sandalet, gibi çeşitleridir.  Ayrıca ayakkabı modelleri topuklarına, kayışlarına ve bantlarının olup olmamasına göre farklı isimler alabilirler.

Spor-tarz-ayakkabı-modeli
Ayrıca ayakkabılar kullanılış alanlarına göre de farklı isimler alabilirler. Örneğin; iş ayakkabısı, spor ayakkabısı, koşu ayakkabısı gibidir.  Erkek ve kadınlar için farklı ayakkabı modelleri mevcuttur. Kadın ayakkabılarında en çok tercih edilenler topuklu ayakkabılardır. Çünkü kadınlar topuklu ayakkabıların kendilerini daha şık ve zarif gösterdiğine inanırlar. Ayrıca topuklu ayakkabı giydiğiniz zaman boyunuzu normalden biraz daha uzun gösterebilirsiniz.   Erkek ayakkabı modellerinin ise genellikle topuk kısımları oldukça kısadır.  İnsanlar ayakkabı tercihi yaparken yapısının yanı sıra kıyafetleriyle uyumlu olup olmamasına da dikkat ederler.  Doğru tercih edilen bir ayakkabı kıyafetlerinizin görünüşünün cazibesini arttırırken size de daha şık bir görünüm kazandırabilir. Bu nedenle ayakkabı seçimi yapılırken biraz zaman harcanmalıdır. Seçiminizi yaparken ayaklarınızın rahatlığını göz ardı etmemenizi öneririz.

Ayakkabının Önemi Resimleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git