Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

EVDE YANIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR 2018

EVDE YANIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR 2018
17 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 761 kez okundu.

EVDE YANIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR 2018

evde-yanik-tedavisi-nasil-yapilir-1

Günlük hayatta ara sıra başımıza gelen durumlardan biri de kaza ile başa gelen olaylardan birisi de yanıktır. Yanık derecesine göre çok şiddetli ağrılara sebep olabilen yaralanma türüdür. Küçük yanıklar için ufak bazı tedaviler ile sıkıntı olmaz iken ciddi yanıklarda enfeksiyon riski çok fazla olacağı için tıbbi müdahale şarttır. Bu yüzden yanık tedavisinin evde yapılmasından önce yanık derecesinin tespitinin yapılması daha faydalı olacaktır. YANIK DERECELERİNE GÖRE NASIL AYRILIR Birinci derece yanık derinin en üst katmanında oluşan kızarıklık, şişlik ve hafif ağrı gibi göstergesi vardır. İkinci derece yanık ise derinin ikinci katmanını da etkileyen yanıktır, kabarcık ve leke oluşumu ile kendini belli eder. Üçüncü derece yanık ise en ciddi olan ve acil tıbbi müdahale isteyen bir yanık seviyesidir, ıslak bir görünüm alıp, kemiğe kadar etkili olabilecek yanık kategorisi içerisindedir.

evde-yanik-tedavisi-nasil-yapilir-

YANIK TEDAVİSİNDE İLK ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Hafif yanıklar için ön tedaviler ise mutfağınızda bulunuyor. İlk adımlar doğru olursa bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. İlk önce hangi aşamaların gerçekleştiğinden bahsedelim. Yanık oluştuğu ilk anda yapılması gereken ilk şey ısınmış olan deriyi soğutma işlemidir. Ateş ile birlikte deri ısınır ve gerilme ve ya büzüşme olabilir, soğutarak bu tür cildi bozucu durum için ilk yapılması gereken hamledir. Bu şekilde de acı hissinizi de azaltabilirsiniz. Bu işlemi 20 dakika civarı tekrarlamalısınız. Eğer ki yanık biraz daha ciddi ise bu sefer buz ile bu işlem yapılır lakin bunda 10 dakika kadar bir süre yetecektir. Lakin unutulmamalıdır ki buz direk deri ile temas halinde olmamalıdır arda havlu, bez tarzı bir şey olması lazımdır. Yoksa tam ters etki gösterecektir. Yanık hemen ardından merhem uygulaması yapılmadan ilk bunlar ile tedaviye başlanmalıdır. Fakat yanık ciddi şekilde ise ilk adres doğal olarak hastane olmalıdır. Bizim bahsettiğimiz yanıklar genel olarak birinci derece yanıklar içindir. Ardından ikinci olarak yanmış alanı arındırmak lazım yani dezenfekte edilmelidir. Bu sayede de ağrı giderilmesinde yardımcı olacaktır. Bunun için de anti- inflamaturar diye adlandırılan ağrı, ateş kesici iaç ve bakteri oluşumunu engellemek içinde anti- bakteriyel tipli vücuda sürülerek uygulanan ilaçlar kullanılabilir.

evde-yanik-tedavisi-nasil-yapilir

YANIK TEDAVİSİNDE ALTERNATİF TIP Bu sayılan ilaçlar dışında alternatif tıp içinde bulunan ve kolaylıkla evimizde bulabileceğimiz, doğanın mucizevî ilaç olarak kullanılabilecek bazı maddeler de vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse:

Aloe Vera; sıklıkla kullanılan bir bitkidir. İlaç yapımında da direk kullanılan bir bitkidir. Küçük çaplı yanıklar ve kesikler için yüzyıllardır kullanılan tropikal bir tedavi bitkisidir. Etkileri ise, iltihabı azaltır ve bu sayede de ağrı azaltır. Oldukça etkili olan bu bitki bu durumlar için birebirdir.

Bal; birçok tedavi için kullanılan ve oldukça popüler olan bir besindir. Tüketilmesi ile faydalarının sayılması ile bitirilemeyen besindir. Diğer yandan tedavi amaçlı da oldukça sık başvurulan ve büyüklerimiz tarafından da tecrübeler ile önerilen bir maddedir. Yanık ve yaraları sarmak için kullanılan besinin tarihi binlerce yıl ile ifade ediliyor. Ve oldukça faydalı olduğu aktarılmaktadır. Özellikle herhangi bir dış etki sonucu ile değişime uğramamış olan ham halindeki bal doğal bir antibiyotik, vitamin ve mineraller içerir. Aynı zamanda da oldukça etkili bir çürümeyi engelleyen, mikrop savar görevi görür. Bal ile tedavi işlemi yapılırken de balta dediğimiz gibi ilk önce yanık yere soğuk su uygulanmalı ardından bölgeye bal dökülerek tüm yanığı kapsayacak şekilde yayılır. Ardından ise steril bir gazlı bez yerleştirerek bant ile sabitleyin. 2 gün yani 48 saat civarı bu uygulama tekrarlayarak yapılması yeterli olacaktır.

evde-yanik-tedavisi-1

Kantron; bir diğer yanık tedavisi ürünlerinden biridir. Çünkü ağrı/ ateş kesici, bakteri arındırıcı ve dezenfektan özelliğe sahiptir. Amerika yerlilerinden tutun Avrupalılara kadar uzun yıllardır bu bitki kullanılmaktadır. Kolaylık ile bitki ürünleri satan(aktar)lardan bulabileceğiniz bir üründür. Bu mucizevî bitki bakteri ve virüs kaynaklı iltihapları önler ve şifa verir. Bunun ile birlikte yanık bölgedeki hücrelerin kendilerini yenilemelerine yardımcı olarak yanık izinin kalmamasına yardımcı olur. Bu bitki ile tedavi uygulaması yapılırken de bir bardak sıcak suya bir avuç kantaron otu atılır. Ardından otun demlenmesi beklenir. Ardından bunun soğuması beklenmelidir. Sonra da gazlı bez bu suya batırılarak yanık olan bölgeye pansuman yapılır. Bunu gün içinde birkaç defa tekrarlanması daha iyi olacaktır. Yanıkların yatıştırılması için süt de kullanılabilir. Soğuk sütte yaklaşık 15 dakika bekletilmelidir. Veya süte batırılmış olan bez ile pansuman yapılabildiği söylenmektedir. Bunun yanığı yatıştırdığı ve iyileşmeye yardımcı olduğu söylenmektedir. Yağ içerikli maddelerin iyi geldiği bilinmektedir.

Toddler  playing with electric iron

Yoğurt, arpa ve zerdeçal ile hamur oluşturularak tedavi için uygulanabilir. Lavanta özüt yağı ile yanıklara direk uygulama yapılabilmektedir. Genelde bilindik adı gotu kola olan tropikal bitki ile tedavi edilebilir. Bu bitkinin oldukça etkili bir iyileştirici özelliği vardır.

Ekinezya; Bitki, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Ayrıca bunun ile birlikte yanıklarda oluşabilecek iltihaplanmalar ile mücadele için oldukça verimli bir bitkidir. Tüm bu tedavi yöntemleri ardından bazı düzenleyici maddelerde vardır. Maalesef bazen yanıklar ardından çirkin izler bırakabiliyor. Bu sorunun halledilmesi için de yapılması gerekenler vardır. Hatta ikinci ve üçüncü derece yanıklardan da sonra kullanabilecek alternatif tıp yöntemleridir bunlar. Evde hazırlanacak pratik ilaç değerindeki şeyler vardır.

evde-yanik-tedavisi

Bunlar ise:

İlk başta gelen mucizevi bitkilerden biri de papaya bitkisidir. Yanmış olan bölgede doğal olarak hücreler ölür. Bu ölü hücreler ise işte o istenmeyen görüntüleri, izleri oluşturur. Papaya bitkisi de yanmış alandaki bu ölü hücreleri temizleyebilen enzimler içermektedir. İyileşme gerçekleşirken ve daha sonrasında papaya bitkisinden elde edilen püre yanan bölgeye uygulaması yapılabilir. Bir diğer izleri gideren ürün muzdur. Ezilmiş muz izlerin yok edilmesinde kullanılabilir. Muzu ezerek elde edilen kür 10 dakika kadar uygulanmalı ardından bölge yıkanmalıdır. Bu şekilde koyu renkli olan yanığın renginin açılmasını sağlanmış olur. Bu da kısmen izin belirginliğini azaltır. Yanığın izinden ve ağrısından kurutulmak için birçok yöntem vardır. Evimizde rahatlıkla elde edebileceğimiz domates de bunun için kullanılabilir. Yarım olarak kesilmiş bir domates sıkıntılı bölge üzerinde gezdirilerek işlem yapılır. İşlemden birkaç dakika sonra da yanık bölgesi yıkanmalıdır. Bu şekilde hem yaranın izinin hafifletilmesi ve beklide yok olması ve hem de yanıktan dolayı oluşan ağrı azaltılmasına yardımcı olur. Ve yine evlerimiz de oldukça sık olarak bulundurduğumuz. V e tükettiğimiz patateste tedavi de kullanılabilir. Patates ilk önce dilimler halinde doğranmalıdır. Ardından dilimler yanık bölge üzerine yerleştirilmeli. Bu dilimler deri ile etkileşime girerek hem ağrı azaltıcı hem de yanığın iz bırakmasını engelleyici bir görev üstlenmiş olur.

evde-yanik-tedavisi-

UNUTULMAMALIDIR Kİ Tabi ki bunun ile birlikte herhangi bir aksilik ya da ciddi yanık durumlarında doktora gitmeniz şiddetle tavsiye edilir. Yanık ileri derecelerde oldukça riskli bir durumdur. Hafif olan yanıklar ise de insanın canını sıkan sonuçlar oluştururlar. Tedavi gereklidir.

EVDE YANIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR 2018 RESİMLERİ

yanik-tedavisi-2yanik-tedavisi-1yanik-tedavisi-yanik-tedavisi-evde-nasil-yapilmalidir-yanik-tedavisievde-yanik-tedavisi-nasil-yapilmali-2evde-yanik-tedavisi-nasil-yapilmali-1SANYO DIGITAL CAMERAevde-yanik-tedavisi-nasil-yapilmalievde-yanik-tedavisi-nasil-yapilir-2yanik-tedavisi-evdeyanik-tedavisi-evde-yanik-tedavisi-evde-1yanik-tedavisi-evde-2yanik-tedavisi-evde-nasil-yapiliryanik-tedavisi-evde-nasil-yapilir-1yanik-tedavisi-evde-nasil-yapilmalidir

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git