Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

Gelinlik Nasıl Olmalıdır

Gelinlik Nasıl Olmalıdır
29 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.459 kez okundu.

Gelinlik Nasıl Olmalıdır

‘Gelinlik’  günümüzde düğünlerin vazgeçilmez temel unsurlarından biridir. Öyle ya nasıl gelin ve damat olmadan bir düğün düşünülemezse  ‘gelinlik’ olmadan da bir gelin düşünülemez. Buna rağmen ‘gelinlik’ anlayışı geçmişe göre renk ve model açısından değişikliğe uğramıştır. Geçmiş zamanlarda gelinlik denilince insanların aklına uzun, kabarık ve beyaz bir elbise gelirken son zamanlarda bu tanımlama yerini farklı renkler ve farklı modellere bırakmıştır. Elbisenin nasıl ve ne renk olacağı tamamen gelinin kendi isteklerine bağlıdır. Gelin, tercihini klasik bir modelden yana kullanabilirken tamamen çılgın bir şey de seçebilir.  Gelinliğin anlamına baktığımızda da zaten böyle olması daha doğrudur. Gelinlik, gelinin düğün boyunca giydiği elbiseye verilen isimdir. Bu tercih kurallarla sınırlandırılmamalıdır. Kendi düğününüzde ne giyeceğinizi kendiniz seçebilmelisiniz.

Gelinlik-modeli
Peki seçenekleriniz nelerdir ve beyaz gelinlik anlayışı nasıl ortaya çıkmıştır?  Eski zamanlarda ailenin kalitesini ve gelinin saflığını temsil etmek amacıyla düğün törenlerinde beyaz elbise tercih edilirdi. Daha sonra ki zamanlarda modanın hızla yayılmasıyla gelinlik modellerinde değişiklikler oluşmaya başladı. 19220li yıllarda önü kısa arkası uzun beyaz modeller tercih edilirken, 1940lı yıllarda hem önü hem arkası uzun, kabarık ve beyazın yanı sıra krem ve ekru renklere de yer verildi.  Günümüzde ise kısa ve uzun modellerin her iki türlüsü de mevcuttur.  Gelinliklerde ki çeşitlilik her geçen gün daha fazla artmaktadır.

Trend-gelinlik-model
Gelinliklerde daha çok ışıltılı kumaşlara yer verilir. Ayrıca kumaşların üzerine pul ve taşlarla çeşitli işlemeli süsler de yapılmaktadır. Gelinliklerin dekolteli modelleri de mevcuttur. Tasarımcılar bazen elbisede asimetrik kesimler kullanarak ayrı bir görünüş katmaya çalışmaktadırlar. Gelinlik modellerinin en çok ilgi görenleri dantelli olanlardır. Nasıl ki beyazlık saflığı temsil ediyorsa gelinliklerde ki dantelde zarafeti nitelemektedir.  Ayrıca geçmiş zamanlarda ki modaya duyulan ilgi nedeniyle son zamanlar da gelinliklerde vintage modası ortaya çıkmıştır.  Gelinliğin vintage olması eski olduğu anlamına gelmez, gelinlikte kullanılan tasarımın eski zamanlarda geleneksel modellerden esinlenerek tasarlandığı anlamını taşır. Tercihinizi ister beyaz isterseniz farklı renklerden yana kullanın, uzun ya da kısa bir model tercih edin ama unutmayın ki bu sizin düğününüz. Nasıl bir ‘gelinlik’ seçerseniz seçin bu düğünün yıldızı siz olacaksınız.

Gelinlik Nasıl Olmalıdır Resimleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git