Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

Giyim Kültürü Basma Maksi Etek Modelleri

Giyim Kültürü Basma Maksi Etek Modelleri
29 Nisan 2014 tarihinde eklendi, 4.741 kez okundu.

Moda dünyasını inceleyip irdelediğimizde aslında geçmiş zamanlarda da bazı şeylerin moda olduğunu ve bayan-erkek arasında değişik şekillerde kullanıldığını görebiliyoruz. Bahsettiğim seneler 1925’li yıllardı. Yani fes dönemi. O dönemlerde, bayanların genel olarak giydikleri üç etek, cepken üstüne yelek modasıydı. Anadolu kadını tarif edildiğinde belki de giyim olarak en çok akla gelen detay bunlardı. Başlarındaki tülbent de buna eşlik eden başka bir giysi türüydü. Aynı şekilde erkekler de cepken, kısa, üç etekli yapılan yünden pantolon modelleriydi. Tabi moda bu şekilde ilerlerken, birden Osmanlı yasalarının değişime uğraması söz konusu oldu. Yani kadın ve erkekler feslerini çıkartıp kadınlarda sadece tülbent, erkekler de ise fötr moda oldu.

Değişen Moda ve Modern Zamanlar

Aslında baştaki her ne kadar değişse de, bir şekilde geleneklerini koruyanlar vardı. Her ne kadar bundan dolayı idamlar yaşansa, alimler asılsa da yine de fesinden vazgeçmeyen bir İskilipli Atıf hocayı hatırlamak mümkündür. Bu farklı bir konudur tabi ki. Moda dünyasında her ne kadar kadınlar ve erkekler bir şekilde değişime uğramak zorunda bırakılsalar da bir yandan da yasaklanmayan geleneklerini muhafaza etmeye devam ediyorlardı. Kadınlarda basma şalvar, erkekler de efe şalvarı modasını korumaya devam etti.

Tabi zaman geçtikçe, moda kavramı insanlar arasında iyiden iyiye yaygınlaştı. 1950’li yılların sonuna gelindiğinde kadınların basma kumaştan giydikleri pantolonlar yerine basma kumaş gömlekler tercih edilmeye başladı. Bu moda bir süre sonra Anadolu kadının arasında iyice yaygınlaşmaya başladı. Kumaşların moda kavramında iyi bir yer edinmesine kadar da bu böyle devam etti. Batılaşan moda, değişen kıyafetlerle birlikte yeni moda yerini kadife kumaşlara bıraktı. Kadife kumaştan dikilen şalvarlar, trikoyelek ve bluz takımları, çiçek desenli eşarp bir o zamanın en çok tercih edilen modası haline geldi. Tabi erkeklerde de aynı şekilde bariz değişimler kendini gösteriyordu. Ceket, pantolon, lastik ayakkabı kombini zamanın en çok tercih edilen modasıydı.

Zaman ilerledikçe, fikirler değişiyor, giyimler yeni modellerle kendini daha çok gösteriyor. öncelerde görülmeye alışık olunan basma kumaşlar, fesler ve tülbentler de atılarak daha değişik tarzlara girildi. 1970’lerde başlayan bir moda rüzgarı, genç kızlar üzerinde büyük bir etki yaratarak, giyimin daha farklı şekle girmesine neden oldu. Maksi etekler, kısa kollu elbiseler, diz altına düşen etekler, paçalı pantolon ve yüksek topuklu ayakkabılar, zamanın en çok takip edilen modası oldu.  Hızla değişen moda dünyası günümüze varıncaya kadar her sene, hatta her sezon daha farklı kılıklara girerek bayan ve erkeklerin dünyasında iyiden iyiye kendini göstermeye başladı. Avrupa medeniyet ve modasını takip etmeye başladığımız ülkemizde, 1925’li yıllardan 2014 yılına gelinceye kadar geçmişi unutturan çok farklı modellerin gelişmesi, değişimlerle birlikte farklı tarzların kendini göstermesi, markaların çok farklı ülkelerden esinlenerek ülkemize getirdiği modeller sayesinde, moda kavramının geçmişi unutulmaya yüz tuttu. Artık geçmiş modalar bazen gösterilerde, bazen yöresel bir mağazanın açılışında ya da özel günlerde giyilmeye başlandı. Yani sokak modası olan tülbent ve fes folklor gösterilerinde, erkeklerin giydikleri üç etekli pantolonlar, efe gösterilerinde kullanılmaya başladı.

Kısaca moda dünyası yerinde durmadan ilerlemeye devam ediyor. Sürekli değişimler ve yeni gelişmelerle insan hayatının merkezine oturan yeni moda trendleri farklı şekillerde ilerliyor. Tabi ki bir dönem sonra bu yazımız da geçmişin moda yazısı olarak birileri tarafından okunacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git