Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

GOJİ BERRY’İN FAYDALARI VE ZARARLARI

GOJİ BERRY’İN FAYDALARI VE ZARARLARI
13 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 656 kez okundu.

GOJİ BERRY’İN FAYDALARI VE ZARARLARI

goji-berinin-faydalari-ve-zararlari-1

Alternatif tıpta kullanılan, doğanın mucizelerinden biri de ‘Goji Berry’. Genel hatları ile bilgi vermek gerekirse birçok alanda kullanılan bir meyve. Özellikle kilo vermek isteyenlerin alternatif tıp olarak başvurduğu, popüler besinlerden biridir. Ülkemizde ‘Kurt Üzümü’ adı ile de tanınan, birçok faydası bulunan bir meyve. Aynı zamanda günümüzde sağlıksız çevre koşullarından dolayı her an tüm hücrelerimiz serbest radikaller denen zararlıların saldırısı altında. Bu radikaller hücrelerimizin yenilenmesine engel olarak hızlı şekilde yıpratmakta ve yaşlandırmaktalar. Bu oldukça faydalı olan nimetin diğer bir adlandırması veya özelliği ise “Uzun Ömür Meyvesi” diye bilinmesinden gelmekte. İçerisinde bulunan polisakkarit ve antioksidanlar sayesinde zararlı diye belirttiğimiz serbest radikallerin sebep olacağı zararlara karşı vücudumuzu korumakta. Küçük, yumuşak meyveleri bulunan Goji Berry: Ana vatanı Tibet olan meyve, Tibetliler tarafından bin yedi yüz yıldır üretilmekte, kullanılmaktadır. Ülkemize yakın zamanda getirilen bu meyve gittikçe popülerlik kazanmıştır.Şimdi sizlere GOJİ BERRY’İN FAYDALARI VE ZARARLARI sıralayalım.
goji-berinin-faydalari-zararlari-neler-

 

GOJİ BERRY’İN FAYDALARI ENERJİ VE DAYANIKLIK VERİCİ Asya kökenli en etkili adapte edicilerinden bir olan Goji Berry, egzersiz yapan biri iseniz, enerji ve dayanıklılığınızı arttırır. Hastalıktan sonra ise ortaya çıkan yaygın etkenlere yani halsizlik, bitkinlik gibi şikâyetleri ortadan kaldırıcıdır.

GENÇ KALMAK İÇİN BİREBİR Başta dediğimiz gibi uzun ömür meyvesi olan Goji, hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonu başka deyişle gençlik hormonunu artırır. Bu etkisi ile birlikte vücut yağ oranında azalmaya, uyku düzensizliğini engele, hafızayı güçlendirme, iyileşme hızını arttırma, cinsel hayatta düzen ve vücudu daha diri görünüme kavuşturma gibi birçok etki oluşturmaktadır.

KAN DEĞERLERİ VE BASINCIDA DÜZENLEYİCİ Hipertansiyon günümüzde oldukça yaygındır. Her dört yetişkin bireyden birinde gözlenmektedir. Kontrol altında tutulamaması sonucu bu hastalık felç, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi sıkıntılı durumlara yol açmaktadır. İşte bu tür sıkıntılar için alternatif tıp tedavisinde Goji Berry yapılan araştırmalar sonucunda içeriğinde bulunan polisakkaritlerin kan basınç dengesi kurduğu gözlemlenmiştir.

goji-berinin-faydalari-ve-zararlari-

DOĞAL KANSER İLE MÜCADELE SAVAŞÇISI Goji Berry, yine içeriğinde bulunan kanser önleyici madde olarak bilinen Germanium içerir. Bu madde dünyamızda şimdiye kadar sadece bu bitkide rastlanmıştır. İçerisinde bulunan polisakkarit ve antioksidan maddeler kanserli hücrelerin vücutta diğer hücreler ile etkileşimini ve genetik değişikliğine yol açmasını engeller. Özellikle karaciğer kanserinim engellenmesinde ve korunmasında oldukça etkilidir. Bitkinin ana vatanındaki Tibetlilerde karaciğer için bu bitkiyi kullandıkları bilinir. Karaciğer vasıtası ile dolaylı olarak da tüm vücutta kanser korunumunu da sağlar. Çünkü karaciğer vücudun en önemli zehirden arındırıcı göreve sahip organıdır.

KOLESTEROL DENGELEYİCİSİ Goji Berry, kolesterol seviyelerini normale çeken beta- sitosterol adı verilen maddeyi barındırır. Ayrıca yine antioksidanları sayesinde zararlı kolesterolün damar duvarına plak oluşturmasını engeller. İçerisindeki flavonoidler ile atar damarın açık kalmasını ve elastikliğini korumasını sağlar. Bu şekilde damar sertleşmesi sorunu da engellenmiş olur.

KAN ŞEKERİ DÜZENLEYİCİSİ Toplumlarda en yaygın hastalıklardan biri olan diyabet tedavisinde, Çin başta olmak üzere bazı ülkelerde direk olarak kullanılmıştır. İnsülin etkisi göstermektedir. İçeriğinde bulunan betain maddesi ile diyabetin doğruduğu karaciğer yağlanması ve damar problemlerine de çözüm olduğu ve önlediği bilinmektedir.

goji-berinin-faydalari-ve-zararlari

CİNSEL GÜÇ ARTTIRICI Asya tıbbında cinsel güç arttırıcı olduğuna inanılır. Bilimsel araştırmalar sonucunda da Goji Berry’nin testosteron seviyesini arttırdığı ve her iki cins içinde cinsel güç artışı yaptığı tespit edilmiştir.

KİLO VERMEK İSTEYENLER İÇİN Asya da obezite üzerine yapılan bir araştırma için deneklere sabah ve öğleden sonra Goji Berry verilmiştir. Sonuç olarak ise deneklerde belirgin bir kilo verdiği gözlemlenmiştir. Bunun sebebi ise Goji Berry’den alınan polisakkaritin yağ olarak depolanmaması onun yerinde enerjiye dönüştüğünden dolayıdır.

BAŞ AĞRILARI İLE MÜCADELE Çoğu insan baş ağrılarından şikâyetçi olurlar. Bunun için de bazılarımız ağrı kesicilere başvurular. Ama bilindiği üzere bu tip ilaç kullanımı hiç doğru değildir. Bu yüzden bitkisel çözümler daha doğru olacaktır. Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemliğin sebebi Yin- yang dengesizliğinden yani yaşam özü fonksiyonlarının yetersizliğinden oluştuğuna inanılır. Goji Berry ise Yin- Yang dengesinin ayarlanmasında sıkça kullanılan bir bitkidir.

goji-berinin-faydalari-zararlari-neler

RAHAT VE SAĞLIKLI BİR UYKU Goji Berry Asya’da uzun süredir uykusuzluk problemleri olanların tedavisi için kullanılmaktadır. Bunun için tıbbi araştırmalar ve deneylerde yapılmıştır. Sonuç olarak Goji Berry kullanan tüm hastaların uyku kalitesinde iyileşmeler olduğu tespit edilmiştir. Uykusuzluk aslında çok sıkıntılı bir hastalıktır. İnsanın hayat kalitesini ciddi mana da zayıflatır. Bu yüzden tedavi yolları uygulamakta yarar vardır.

GÖRME PROBLEMLERİNDE BİREBİR Bazı göz hastalıkları üzerinde etkili olduğu ve daha kaliteli bir görüş sunduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Karanlığa karşı uyum süresini kısaltıcı ve daha keskin görüşlere sahip olunmasında etkili olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda katarakt tedavisinde çok faydalıdır.

KALP SAĞLINIZ İÇİN Goji, kalp ile kan basıncı arasında uygun olan dengenin kurulmasında yardımcı olan cyperone denen maddeyi içermektedir. Aynı zamanda kalp damarlarının dayanıklılığını arttıracak maddeler de barındırarak kalbinize dost birer meyvedir.

goji-berinin-faydalari-neler-2

YAĞLARIN DENGESİ Vücutta bulunan yağ yapımızın dengesiz olarak bozulması bazı hastalıklara davetiye çıkarır. Kolesterol ve kan yağlarının yükseltgenerek bozunması ölümcül hastalıklara yol açabilir. Yapışkan bir madde olan lipid peroksitler birikme yaparak damarlarda sıkıntılar oluşturur. Bunun soncunda kalp- damar rahatsızlıkları oluşur bunun ile birlikte damar sertliği ve inme olabilir. Goji Berry bunları engelleyen kan enzimlerinin arttırılmasına yardımcı olarak, zararlı oluşumları engeller.

DİRENÇ KAZANDIRIR Serbest radikallerden süperoksitker hastlık oluşumuna ve ilerlemesine yol açmaktadırlar. Bu radikali engelleyen, etkisiz hale getiren dismutaz adından bir enzim vardır. Lakin bu enzim de yaşın ilerlemesi ile üretimi azalmakta ve çevresel bazı faktörler, stres gibi üretimini engellemektedir. Goji Berry ise bu enzimin üretimini yüzde kırk oranın da arttırdığı tespit edilmiştir.

KANSER İLE SAVAŞIR Yapılan araştırmalar sonucu kanser hastalarının, kanser ilacı ile birlikte Goji tüketenlerin olumlu dönütler alındığı ortaya çıkmış ve yüzde iki yüz elli daha olumlu, iyi hal, durumu gözlenmiştir. Kanser tedavisinde iyi bir destek olabilir.

goji-berinin-faydalari-zararlari-1

GOJİ BERRY’İN ZARARLARI Normal şartlarda pek bir zararı yok gibidir lakin tüketen kişinin sağlık şartları ce tüketme şekline göre de yan etkiler gösterebilir. Eğer kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, tüketmeniz tavsiye edilmez, yan etki gösterebilir. Diyabet ilaçları ile etkileşim haline girebileceğinden dolayı, diyabet ilacı kullananların tüketmemesi önerilebilir. Bilindiği üzere kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak için bu hastalar bu ilaçları kullanır, Goji Berry ise insülin üretimini etkilemektedir. Bu yüzden bu ilaçları kullananlara tüketilmesi önerilmez. Fazla tüketilmesi sonucunda, kan basıncı düzeyini olumsuz etkiler ve hipertansiyona neden olur. Her şeyin fazlası zarardır, unutulmamalıdır. Polen alerjisine sahip olan kişilerin tüketmesi sonucu alerjik reaksiyon göstermeleri muhtemeldir. Uyku düzeni korunması için yalnızca gündüzleri alınmalıdır. Uyku kaçırıcı özelliği vardır ve aşırı tüketimi sonucunda da uykusuzluğa neden olur. Aşırı tüketimi enerji seviyenizde ciddi bir artışa sebep olur ve bu zararlıdır. Çok fazla enerji iyi değildir ve yaşantınızda terslikler oluşturur. Mesela yoğunlaşma bozukluğu, huzursuzluk, hiperaktivite gibi sorunlara neden olur. Bu yüzden aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Yani öz olarak aşırı tüketimi, her şeyde olduğu gibi zararlıdır. Yukarıda sizlere GOJİ BERRY’İN FAYDALARI VE ZARARLARI nı sıraladık. Bu yüzden ayarlı bir tüketim için de olmak gereklidir.

goji-berinin-faydalari-neler-1

GOJİ BERRY’İN FAYDALARI VE ZARARLARI RESİMLERİ

 

goji-berinin-faydalari-neler-Chinese Goji Berries 2007. Image shot 2007. Exact date unknown.goji-berinin-faydalari-nelergoji-berinin-faydalari-zararlarigoji-berinin-faydalari-2goji-berinin-faydalari-ve-zararlari-nelerdir-goji-berinin-faydalari-1goji-berinin-faydalari-ve-zararlari-nelerdirgoji-berinin-faydalari-goji-berinin-faydalarigoji-beri-2goji-beri-1goji-beri-goji-beri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git