Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

KİTAP AYRACI YAPIMI

KİTAP AYRACI YAPIMI
20 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 1.161 kez okundu.

KİTAP AYRACI YAPIMI

kitap-ayraci

Kitap okurken genelde en büyük sorunlardan biri kitabı elimizden bıraktıktan sonra kaldığımız yeri aramaktır. Eğer bir işaret koymamışsak. Sonra arayıp dururuz, bazen okuduğumuz yeri bir daha okuruz ve farkına vardıktan sonra diğer sayfalara geçeriz. Tabi ki kalem ile işaret de konulabilir kalınan yere lakin herkes kitaba karalama yapmayı hoş görmeye bilir. Ve daha sonra kitabın sayfalarında çizikler görmek garip de olur. Bunun yanında bazılarımızda kitabın sayfasını ufaktan katlar. Bu şekilde de bana şahsen kitabı incitmek gibi geliyor. Kitabın sayfalarında katlama izleri hoş gözükmüyor. Lakin en hoş duran yöntem kitap ayraçlarıdır. Aynı zamanda kitap ile özdeşleşen bir parçadır, kitap ayracı. Dışarıda hazır kitap ayraçları görürüz genelde. Kitapçılarda falan sıkça rastlarız. Ama bunlar herkes içindir, özelliği yoktur pek. Ya da o an para vermek istemeyebilirsiniz. Bunun için bir fırsat sunuyoruz sizlere, kendi kitap ayracınızı kendiniz yapın. Nasıl mı? Kitap ayracı nasıl yapılır? Gibi sorular aklınıza geliyorsa bu yazı tam sizin için. Evde kitap ayracı yapımı tarifleri mevcuttur.

kitap-ayraci-

TAVŞAN KİTAP AYRACI Tavşan görünümlü kitap ayracı yapımı için bir adet zarf, bir tane makas, uhu, beyaz karton, siyah ve pembe gazlı kalem yeterlidir. Bu malzemeler ile kolaylık ile sevimli bir kitap ayracı yapılabilir. İlk önce zarfın bir köşesinden üçgen şeklinde kesin. Ardından üçgenin açık kısmı aşağıya gelecek şekilde masaya yerleştirin. Beyaz kartondan da 2 adet tavşan kulağı tarzında veya hayal gücünüzde göre kulakları kesin. Kestiğiniz kulak tasarımını üste olan köşenin iki yanına yapıştırın. Kulakların ve burnun çizimi, boyaması için pembe gazlı kalemi; gözler, bıyık ve dişler içinde siyah gazlı kalemi kullanabilirsiniz.

kitap-ayraci-1

TAHTA KİTAP AYRACI Daha farklı malzemeden ayraç istiyorsanız, tahtadan da kitap ayracı yapabilirsiniz. Bunun için de akrilik boya ve fırça, karıştırma çubuğu, iki adet oynar göz, düğme, yün, uhu yeterli olacaktır. Yapımı içinse; tahta ince bir çubuğu ilk önce zevkinize göre nasıl bir desen yapacağınızı ya da boyayacağınızı karar verdikten sonra akrilik boya ile çubuğu boyayın. Daha sonra çubuğun kuruması için bir yere koyun ve bekleyin. Eğer bir hayvan ya da canlı bir şey yaptıysanız uygun yerlere göz, düğme ve yünü ekleyebilirsiniz. Eğer bir canlı tasviri planlamadıysanız. Çubuğa hayal gücünüz ile desenler yapabilir ve renkli renkli boyaya bilirsiniz. İsterseniz bir şeyin sembolünü çizer ve boyarsınız bu sizin tercihinize kalmış.

kitap-ayraci-2

KÂĞITTAN KİTAP AYRAÇLARI Daha basit bir şey istiyorsanız, daha az uğraştıracak, bunun için kâğıttan kitap ayracı yapabilirsiniz. Malzemeler olarak; bir renk karton, cetvel, kurşun kalem, kurşun veya gazlı boya, makas, selobant, delgeç, 15 santimlik kurdele yeterli olacaktır. Malzemeleri temin ettikten sonra yapmaya başlayabilirsiniz. İlk önce seçtiğiniz renkteki kartondan kitap boyutuna da uygun olacak şekilde 12 santime 5 santimlik dikdörtgen çizin ve kesin. Boyutu isterseniz büyütebilir veya küçültebilirsiniz. Ardından dikdörtgeni istediğiniz şekilde boyayın ve süsleyin. Çalışmanız bittikten sonra asetat yapan bir yerde yani ozalit de ayracınızı asetatlatabilirsiniz. Bu bir dış kaplama olayı gibidir, bu sayede çalışmanız bozulmamış olur. Asetatlattırdıktan sonra da delgeç ile kısa kenarın ortasından bir delik açıp oradan da kurdelenizi geçirerek ucuna düğüm atın ve artık kitap ayracınız hazır.

kitap-ayraci-3

CANAVAR KİTAP AYRACI Daha fantastik veya ilginç bir kitap ayracı istiyorsanız canavar kitap ayracını yapabilirsiniz. Bunun için malzeme olarak; Bir adet zarf, makas, karton, cetvel, uhu, kurşun kalem, kuru veya gazlı boya, 2 adet büyük oynar göz. Bu malzemeleri tamamladıktan sonra yapım aşamasına başlayalım. İlk önce zarfımızın bir köşesinde alt tarafı açık olan bir üçgen elde edecek şekilde kesiniz. Daha sonra da üçgenin üst tarafını boya ile istediğiniz şekilde süsleyin. Kapalı köşe yukarıda olacak şekilde, oynar gözleri uhu ile yapıştırın. Beyaz kartondan ise canavara uygun olacak şekilde zik zak üçgenlerden dişler kesin. Dişleri, üçgenin açık olan tarafa doğru yapıştırın. Artık canavar ayracınız kitabınızın sayfaları arasında gezinebilir. Evde kitap ayracı yapmanın birçok yolu vardır. Basit malzemelerle hoş kitap ayraçları yapabilirsiniz. Okuma alışkanlığı kazandıracak bir şeydir kitap ayraçları. Okumayı daha eğlenceli hale getirmek için yapılabilir. Sadece bir karton ve kalem ile harika kitap ayraçları oluşturabilirsiniz.

kitap-ayraci-yapimi-

ÖZEL KİTAP AYRACI TASARIMLARI Mesela 4 santime 10 – 12 santim bir dikdörtgen kesin kartonunuzdan daha sona bu kartonun en baş kısmına kitabın adını yazın renkli kalemler ile. Yazı stili biraz daha grafiti veya farklı tarzda olursa daha güzel olur. Daha sonra yazının olduğu yere çerçeve yapın. Bu düz veya zikzak çizgilerin olduğu bir çerçeve olabilir. Ardından alt kısma da farklı desenler çizebilirisiniz. Geometrik şekliler çizebilirsiniz ve onları boyayabilirsiniz. Veya kitap ile ilgili bir cümle ya da kitabın içinden bir cümle yazıp onun çevresini boyayabilirsiniz. Ardından çevresini farklı renkte noktalar koyarak doldurabilirsiniz. Bu şekilde o kitaba has bir kitap ayracı yapmış olursunuz. Bu şekilde isterseniz her kitabınız için bir ayraç yapabilirsiniz. Tüm bunları yapmanız en fazla 30 dakikanızı alacaktır.

kitap-ayraci-nasil-yapilir-

TERMOMETRELİ AYRAÇ Farklı tasarımlar da yapabilirsiniz. Mesela evlerinizde bulunan sıcaklık ölçerleri bilirsiniz. Termometreler yani. Klasik bir termometre şeklinde bir kartona çizim yapın. Ardından da onu makas yardımı ile kesin daha sonra sıcaklığı gösteren kısma dereceleri siyah veya daha farklı bir kalem ile yazın. Kırmızı veya daha farklı bir renk ile de sıcaklığı kafanıza göre ayarlayıp o noktaya kadar boyayın. Bu şekilde kitabınızın bir termometresi yani ayracı olacak.

kitap-ayraci-kagittan

NOT DEFTERLİ KİTAP AYRACI Kendinizde bu gibi birçok tasarım üretebilirsiniz. Mesela not özelliği olan bir kitap ayracı düşünün. Bunun için bir karton 4 adet A4 kâğıdı, yapıştırıcı ve kalem yeterli olacaktır. İlk önce 14 santime 14 santim bir kare kesin. Daha sonra bu karton parçasını istediğiniz gibi süsleyin. Ardından A4 kâğıdından 7 santime 14 santim 5 adet kâğıt parçası kesin Ve bunları dikdörtgen şekilde üst üste koyun ve uzun olan kenarın ortasından tel zımba ile bir zımba atın. Kestiğiniz karton parçasını ortadan ikiye katlayın ve 7 santime 14 santim bir dikdörtgen elde edin. Kestiğiniz ve birleştirdiğiniz A4’leri kartonun içine koyacaksınız. Ve yapıştırıcı ile en altta kalan kâğıdı kartona yapıştırın. Bu arada kartonun içini de boyayabilirsiniz. Daha sonra kapak gibi olan kısmın tam ortasına ufak bir delik açın ve tam karşısına bir delik daha. Bu aradan ufak bir ip geçirin ve kurdele düğümü atın. İşte size hem bir kitap ayracı hem de kitap okurken hoşunuza giden yerleri ufak ufak not alabileceğiniz 9 sayfalı bir not defteri. Bunda da kitap ayracının dış yüzüne kitabın ismini yazarak ona ait bir ayraç yapabilirsiniz. Bunlar gibi birçok tasarım yapılabilir. Sadece kendinizi hayal gücünüz bırakın.

kitap-ayraci-kagittan-

YILAN TASARIMLI KİTAP AYRACI Yılan tasarımlı kitap ayracına ne dersiniz. Bir kartonu yılan gibi kıvrımlı kıvrımlı kesin. Daha donra baş kısmı olarak belirlediğiniz yere iki oynar göz koyun. Yılanın vücut kısmını istediğiniz gibi boyayın ve desenler yapın. Yılanın ağız olarak belirlediğiniz yerden ufak bir delik açın ve bir ip bağlayın. O da yılanın dili olsun. İşte kitap ayracınız hazır.

kitap-ayraci-yapimi

KİTAP AYRACI YAPIMI RESİMLERİ

 

kitap-ayraci-nasil-yapilir-3kitap-ayraci-nasil-yapilir-2kitap-ayraci-kagittan-2kitap-ayraci-nasil-yapilir-1kitap-ayraci-kagittan-1kitap-ayraci-yapimi-1kitap-ayraci-yapimi-2kitap-ayraci-yapimi-3kitap-ayraci-yapimi-kecekitap-ayraci-yapim-isikitap-ayraci-yapim-isi-1kitap-ayraci-yapim-isi-kitap-ayraci-yapim-isi-2kitap-ayraci-yapim-isi-3

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git