Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

Moda Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Moda Hakkında Bilinmesi Gerekenler
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 338 kez okundu.

Moda Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 

moda-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-nelerdir

Günümüzde genel olarak toplumun neyi tüketmesi gerektiğini düşündüren tüketim anlayışı olarak ortaya çıkmaktadır. Latince ‘modo’ kelimesinden gelen moda, ’hemen şimdi’ anlamını taşımaktadır. Moda İtalyancada ise ’toplum yaşantısına giren geçici yenilik’ olarak tanımlanmaktadır. Modanın bir diğer anlamı ise belli bir zaman zarfında etkili olan toplumsal beğeni ve düşkünlüğüne denmektedir. Türkçede ise moda İtalyancadaki anlamıyla aynıdır. Geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan giyim şeklidir. Bu tanımlar, modanın zamanla gerçek tanımından uzaklaştığını gösteriyor. Moda dar anlamda dönemin tercih edilen giyim şekilleri olarak tanımlanamaz. Ama kabul edelim ki, bugün çoğumuz için moda, giyim tarzı anlamına geliyor. Oysa moda bu kadar basite indirgenmemelidir.

moda-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-hakkinda

Moda, müzik, sanat, edebiyat, mimarlık, sinema, kısaca duyguları hareket geçiren her şey için geçerli olmaktadır. Moda hakkında bilinmesi gerekenler adlı konumuza açıklık getirmeye devam edelim. Bilinen anlamı Moda, oluşturulmaya çalışılan yeni alışkanlıklardır. Zaman bağlı değişim gösterir. Bir bakıma alışkanlık, modanın hem yıkmaya hem yapmaya çalıştığı şeydir. Önceki alışkanlığı yıkıp, yerine yeni alışkanlığı koyma çabasıdır. Moda aynı zamanda bir akım demektir. Örneğin, dönemin edebiyat akımı, o dönemin modasıdır. Kimi zaman tv de konuşan spikerlerin üslubu bile moda olabiliyor.

moda-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Belirli dönem televizyonlarda çığır açmış programlar da o dönemin modasını belirtiyor. Ancak son dönemde bir döngü başlamıştır. Yeni renk icat edilemeyeceği için bunu diyoruz. Ve artık moda çıplaklık boyutuna geçmiştir. Bu dönüşümden kastettiğimiz, bugün moda olan bir şey, aradan en fazla 60 yıl geçtikten sonra tekrar moda olacak ve büyük hayranlık duyulacaktır. Belki moda ile ilgilenmiyor, hatta tepki gösteriyor olabilirsiniz. Ancak dışarı çıkıp bir kıyafet görünce ‘’ aa çok beğendim çok güzelmiş’’ demeniz bile sizi modanın içine alır.

abiye-canta-modelleri-ile-yaratilan-tasarimlar-nelerdir

Tarihçesi Modanın tarihçesi, milattan binlerce sen öncesine kadar uzanmaktadır. Örneğin Çinlilerin ayaklarının küçük olmasından dolayı problem hissetmeleri, Babilli ve Asurlu erkeklerin yünlü kıyafetler giymesi modanın o günlerdeki belirtisidir. Kırım çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda, M.Ö 3. Ve 5. Yy. ait değişik desenli, renkli, farklı kumaşlarda kıyafetlerin bulunması o dönemin modasını anlatmaktadır. Bu yüzdendir ki moda, dar bir kalıba sokulacak, ya da basite indirgenecek bir şey değildir. Moda hakkında bilinmesi gerekenler adlı yazımızda gerekli bilgiler sunulmuştur. Moda hakkında akla gelebilecek pek çok konuyu yazımızda belirttik. Moda oldukça geniz bir yelpazeye sahip bir ikonu temsil eder. Göreceli bir kavram ve sürekli değişmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git