Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

Moda Nedir

Moda Nedir
23 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 440 kez okundu.

Moda Nedir?

 

moda-nedir-hakkinda-bilgi

Moda nedir? Yalnızca kıyafet mi demek oluyor? Simdi sizlere moda ne anlama geliyor bunu belirtelim. Bir zaman diliminde ve bir toplumda yaygın olan giyim tarzını sadece giyim tarzı olarak kalmayıp, o dönemde akım haline gelen, edebiyat, sinema, sanat, müzik, mimari gibi pek çok olgu anlamına gelmektedir. Yani modayı sadece kıyafet seçimi olarak tanımlamak, bu kadar geniş yelpazeli bir kavramı dar bir kalıba sıkıştırmak olacaktır. Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanan sözlükte ise moda birkaç farklı şekilde tanımlanmaktadır.Bu tanımlardan bazıları şöyledir.

moda-nedir-tesetturde

‘’ değişiklik ihtiyacı ya da süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici değişiklik.’’ Belirli bir süre zarfında beğeni kazanan şey’’ ya da ‘’geçici olarak toplumsal beğeniye uygun olan’’ Görüldüğü gibi moda sadece bir kıyafet seçimi değildir. Geçici olan ve beğenilen her şey. Bütün bu tanımlamalar rağmen günümüzde moda kıyafet demektir anlayışı hâkimdir. Peki, gerçekten öyle midir? Moda hayattır, moda yaşam biçimidir, moda müziktir. Peki, moda pahalı olanı almak mıdır? Kesinlikle hayır! Birçok pahalı olarak bildiğimiz, aslında 3 kuruş etmeyecek şeyler vardır. Bunun tek bir açıklaması vardır.

moda-nedir

Bazı insanlar paralarını nerede ve neye harcayacaklarını şaşırırlar. Üstüne üslük bir de zevksizlik söz konusu ise, o 3 kuruşluk şeye bir tomar para verilebiliyor. Bu yüzden önemli olan şık ya da pahalı giyinmek değil, rahat ve akıllı giyinmektir. Akıllı giyinmekten kastımız ne? Nerede ne giyeceğini bilmek, nereye hangi kıyafetin uygun olacağını bilmektir. Moda başkentleri Dünyada moda başkentleri arasında gösterilen bazı şehirler vardır. Bu şehirler, modanın belirlenmesinde, değiştirilmesinde ve gelişmesinde etkilidir. Zira bu şehirlerde yapılan moda defileleri çok fazla ilgi çekmekte ve diğer şehirlere yayılmaktadır.  Bu şehirden en önemlileri şunlardır.

moda

Milano, New York ve Londra’dır. Bir ifade ile modanın kalbi bu şehirlerdir. Moda haftaları, defileler, bu şehirleri olduğundan başka bir hale bürünmektedir. Bu şehirlere ilave olarak Tokyo, Berlin, Miami, Barcelona, Sidney, Dubai, Madrid ile Los Angeles modanın uğrak noktalarıdır. Bu şehirlere İstanbul’ u da dâhil etmek mümkün. Zira adını tüm dünyaya duyurmuş birçok Türk modacı vardır. Yukarıda saydığımız şehirler kadar geniş pazarı olmasa da İstanbul’u moda başkentlerinden saymamak haksızlık olacaktır. Bu yazımızda moda nedir ve ya moda denilince akla ne geleceğini yazımızda belirttik. Özellikle moda şehirleri elbette pek çok kişi tarafından merak konusu olmuştur. Yazımızda bu konuya da açıklık getirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git