Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

Modanın Detayları Nelerdir

Modanın Detayları Nelerdir
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 424 kez okundu.

Modanın Detayları Nelerdir

 

 

moda-detaylari-nelerdir-hakkinda

İnsanlar, artık ne istediklerinin tam olarak farkındalar. Genellikle modayı uygulayıp şık görünmekte bir araç görmektense yarış atı gibi her çıkan yeniliği pervasızca uygulanır hale gelmiştir. Aslında insanların şık görünme amaçları da aslında ikinci planda kalmıştır. Elbette bunun birçok sebebi var. Bunların en önemli sebeplerinden biri ekonomi. Ancak eğer modayı bir sanat olarak görüyorsanız ekonomi çok da önemli değildir. Birçok kaliteli giysilerin fiyatları da birbirinden farklı oluyor. Özellikle modanın ekonomi ile olan ilişkisi kulak ardı edilmeyecek kadar önemlidir. Modanın detayları nelerdir? Adlı yazımıza açıklık getirmeye devam edelim. Tanımı Moda kelimesi birçok insanın bildiği gibi sadece ‘’günün koşullarına göre şık giyinmek’’ gibi dar bir kalıba sığdırılamaz.

moda-detaylari-nelerdir-tesettur

Moda sözcüğü Latince modo kökünden türemiştir. Ve modo ‘’hemen şimdi’’ anlamındadır. Modanın İtalyanca anlamı ise toplum yaşamına giren geçici değişikliktir. Modanın bir diğer anlamı da, belirli bir süre etkili olan, beğeni toplayan, düşkünlük yaratan durumdur. Türk Dil Kurumunda geçen İtalyanca tanımı ile aynı ifadelerde bulunur. Bu tanımlar modanın gerçek anlamından uzaklaştığını gösterir. Moda bilinen anlamıyla dönemin popüler giyim tercihleri olarak da tanımlanamaz.

moda-detaylari-nelerdir

Ayrıca moda kendisini tekrar etmeye başlamıştır. Nasıl? Şöyle ki, artık günümüzde yeni bir renk icat etmek mümkün olmadığı için moda tekrara düşmektedir. Örneğin, bundan 30 sene önce kısa pantolonlar kullanılmaz, yamalı ceketler giyilmemektedir. Ancak bugün kısa pantolondan ve yamalı cekete kadar birçok şey moda dâhilinde kullanılıyor. Yine saç modellerinde de eskiye gitme vardır. Ayrıca bugün severek giydiğimiz, dinlediğimiz şeyler, bundan 30 sene sonra tekrar moda olarak gündeme gelecek ve hayranlıkla tekrar kullanılacaktır. Çeşitleri Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi moda denildiği zaman ilk olarak giyim kuşam gelmektedir. Ancak modayı bu kadar dar bir kalıba sığdırmak haksızlık olacaktır.

moda

Zira moda, kıyafetler, müzik, sinema, edebiyat, mimarlık gibi çok geniş bir çerçeveye sahiptir. Örneğin, bir edebi akım o yılların modası olabilir, ya da müzikler. 90lı yılların müziği, kıyafetleri, filmleri hep o dönemin modasını göstermektedir. Ayrıca moda sadece 80li, 90lı yıllarda yoktur. Modanın çok eski bir mazisi vardır. Kazılar sonucu bulunan kalıntılarda, renk ve desen bakımından farklı kıyafetler bulunmuştur. Ve bu buluntuların yaklaşık olarak M.Ö 5.yy’ a kadar dayandığı belirlenmiştir. Modanın detayları nelerdir? Veya hangi detaylara dikkat edilmelidir yazımızda çok detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Yazımız size çok ama çok şey katacağından şüphe duymuyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git