Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

MUCİZE MEYVE KAMKAT’IN FAYDALARI

MUCİZE MEYVE KAMKAT’IN FAYDALARI
15 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 844 kez okundu.

MUCİZE MEYVE KAMKAT’IN FAYDALARI

kamkat-meyvesi-

KAMKAT NASIL BİR MEYVEDİR Kamkat Doğu Asya ve Çin de doğal olarak yayılmış çalı şeklinde bitki türüdür. Portakal, madalina, bergamot, limon gibi turunçgiller ailesinde bulunan meyve çeşididir. Şekil itibari ile limona benzer, rengi ise portakala benzemektedir. Lakin limon ve portakal kabuğunun soyularak tüketilirken, kamkatın kabuğu soyulmadan bütün olarak tüketilir. Koku itibari ile bergamotu andırı ve etkili bir kokusu vardır. Kamkat, çiğ olarak tüketilebilir ve reçel, marmelat, meyve suyu, kek, pasta yapımında da kullanılabilir. Çin lokantalarının yemek sonunda sunulan vazgeçilmez tatlı cinsidir. Oldukça faydalı bir meyve olan kamkat, C vitamini yönünden oldukça zengindir. 100 gramında 44 miligram C vitamini bulundur. Kas ve doku oluşumu, gelişiminde oldukça faydalıdır. Ve yine 100 gramında 70 kilokalori ve 2 gram protein içerir. Değerlerden anlaşılacağı üzere oldukça besleyici bir besin madenini andırır. Kamkat turunçgiller ailesinin küçük bir mücevheridir bundan dolayı da bazıları bu meyveye altın portakal da demektedirler. Peki, bu kadar övmüşken bu mucizevi meyve kamkat ın  faydalarından da bahsetmek gerekiyor. Sadece giriş olarak içinde barındırdığı besin değerleri ile ne kadar değerli bir meyve olduğu anlaşılmakta. Ve bunun birlikte ne tür sıkıntılara deva buna bir göz atalım.

kamkat-meyvesi-1

KAMKAT’IN FAYDALARI Vitamin içeriği oldukça fazla olan kamkat güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar için birebir olan kamkat, vücudun bağışıklığını güçlendirir. Ve bununla birlikte hastalıklara karşı vücudu dirençli kılar, koruyucu etki oluşturur. Özellikle kabuğu ile birlikte tüketildiğinde, vücutta oluşmuş olan veya oluşma ihtimali olan enfeksiyonlara karşı güçsüz/ hazırlıksız kalınmasını engeller. Bundan ötürü de hasta olmamızı engeller. A vitamini olarak doyurucu nitelikte olması ile birlikte B1, B2, B3 vitamin değerleri de yüksektir. Bu gibi vitaminleri barındırması ile birlikte sinir sisteminin düzenlenmesi ve daha sağlıklı işlev görmesinde katkı sağlar. Bilindiği üzere sinir sistemi, sinir hücrelerinin birleşmesinden oluşmuş, vücudun tepki ve sistemsel kavramayı yapmasını sağlayan sistemdir. Sinir sistemi ile canlı varlık yaşadığı ortama uyum sağlamakta kolaylık sağlanır. Bunun ile birlikte tüm organlar arasında önemli bir iletici görevindedir, bütünselliğin en önemli parçasıdır. Düşünün ki bu sistem; elektrik kablolarının nasıl bir iletim görevi vardır ve bu sayede evimize kadar bu enerji gelir, onun sayesinde birçok kolaylığa erişiriz, tıpkı bunun gibidir. Bu örnek ile de anlaşılacağı üzere önemi basit olarak anlaşılır bu sistemin.

kamkat-meyvesi-2

Bu sisteminde daha sağlıklı işlemesine yardımcı olan kamkatın ne kadar önemli bir işe yaradığı ortadadır. İçeriğinin zenginliği saymakla bitmeyen bu mucizevi meyvenin bir diğer yapı taşlarından bir de içinde bulunduğu kalsiyumdur. İçeriğinde oldukça yüksek olan kalsiyum kemik ve diş sağlığı için çok önemlidir. Vücudun iskeletini oluşturan kemiklerin daha güçlü olmasına katkı sağlamaktadır. Özellikle de kolesterolü olan kişilerin de düzenli tüketmesi tavsiye edilmektedir. Kolesterol kanda fazla miktarda olması ile birlikte damarlarda birikmeye yol açar. Bunun ile de birlikte damar sertleşmesi ve daralmasını oluşturur. Bu da sıkıntılı süreçleri doğurur. Kamkat vücutta var olan bu kolesterol denen maddenin dengelenmesinde oldukça önemli bir işleve de sahiptir. Kullanılması ile kolesterol de uzun süreleri düşüler yaparak, fazla kolesterolü engeller. Aynı şekilde tansiyon sıkıntısı olan bireylerinde tüketmesi önerilmektedir. Farklı bir aromaya sahip olan kamkat reçel veya marmelat yapılarak da tüketilebilir. Bunun ile birlikte bulunur ise meyve suyu ve sos olarak da tüketilerek hayatınıza sokabilirsiniz. Hatta kabuğu ile birlikte salatanıza ekleyerek hem farklı bir tat elde etmiş olursunuz hem de oldukça yararlı olan bu meyveyi tüketmiş olursunuz. Faydalarını tek tek açıklayarak anlatmak oldukça güç olan bu meyve hakkında öz bir şekilde faydalarından bahsetmeye devam edersek.

kamkat-meyvesinin-faydalari

Çok iyi bir idrar söktürücüdür. İdrar konusunda problemli iseniz ve bundan dolayı da şişkinlik oluşuyorsa bu meyveyi tüketebilirsiniz. Taze olarak tükettiğinizde C vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamini eksikliğin de iskorbüt denen bir hastalığa neden olur bunun ile birlikte kolay morarmalar, kendiliğinden kanama, eklem ağrıları ve kas ağrılarını oluşturur. C vitamini sağlık açısından oldukça önemli ve dokuların onarımı için gereklidir. Bu eksikliğin engellenmesi için tüketilebilir. Kabuklu tüketimi ile kışın karşılaşılabilecek hastalıklardan korunabilirsiniz. Kışın başımıza bela olan gribe birebirdir. Tansiyon ve kolesterol düşmesine yardımcı olur. Tatlı ihtiyacını karşılayabilir. Bu sayede diyet yapan biri iseniz ve tatlı sizin için olmazsa olmaz ise bunu deneyebilirsiniz. Bu sayede de tatlı yüzünden diyetinizi bozmak zorunda kalmazsınız. Bu şekilde hem sağlıklı beslenmiş hem de fit olmak için hayallerinizdeki yolda ilerleyebilirsiniz. Fakat diğer bir yandan da iştah açıcı bir özelliği de vardır. Kilo almak isteyenlerde bu yüzden tercih edebilir.

kamkat-meyvesinin-faydalari-1

Kilo vermek isteyenler sadece tatlı isteğinin karşılanması için tüketip sabır etmeleri gerekmektedir. Baş belası olan ve birçok kişinin yakındığı ve özellikle ergenlik dönemindekilerin sinirlerini bozan sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Nasır gibi derinin sertleşmesi ile oluşan sıkıntılara deva olur. Nasırın iyileşmesine yardımcı olur. Sindirim sisteminde oluşan sıkıntıları engeller. Belli bir düzen ve sağlıklı sistem dahilinde işleyiş kazanmasına yardımcı olur. Kanı temizler ve kan dolaşımını hızlandırır. Bununla birlikte de kan dolaşımından oluşabilecek hastalıkları engellemiş olur. Kan içerisinde bulunan zararlı maddelerin arındırılmasını sağlar. Kanı dolaşımını hızlandırarak dinçlik katar. Bilindiği üzere kan içerisinde bulunan alyuvar ile hücrelere oksijen taşır. Daha sağlıklı bir kan dolaşımı hızı ile daha verimli bir oksijen taşınması olacaktır. Bu sayede de daha dinç olmamıza katkı sağlayacaktır. Herkesin istediği ve reklamlarda da sıkça 32 diş temalı beyaz diş özelliğine tam olsa da doğal diş beyazlığına kavuşmayı sağlar.

kamkat-meyvesinin-faydalari-2

Diş etlerinde rahatlamaya sebep olur bu şekilde de sağlıklı bir ağza sahip olunmasını sağlar. Unutulmamalı ki ağız sağlığındaki aksanlıklar vücutta birçok organı etkiler. Damar tıkanıklıklarını engeller, bu zaten kolesterol dengesi ile sağlanmış olur. Mikroplara karşı oldukça iyi birer savaşçıdır. Vücuda kazandırdığı direnç ile mikropların öldürülmesinde önemli bir etkendir. Vücutta oluşan ağrıların azalmasında yardımcı olur. Böylece daha sağlıklı bir yaşam sürülmesinde yardımcı olur. Sürekli vücut ağrılarından şikâyetçi olan birisinde doğal olarak yaşam kalitesizliği oluşur. Bunun giderilmesinde büyük bir öneme sahiptir kamkat. Zehirlenmeleri minimum düzeye indiren kamkat, herhangi bir zehirlenme gerçekleşmesini engeller. Bu direnç verme özelliği ile bağlantılıdır.

kamkat-meyvesinin-faydalari-

Baş dönmeleri gibi insanı yıpratan etkenleri hafifletir. Halsizlik oluşumunu engelleyici özelliğe sahiptir. Veya herhangi başla sebeplerden oluşan baş dönmesi, bitkinlik, tansiyon düşmesi durumlarını engelleyici ve hafifleticidir. Bunlar gibi birçok faydası bulunan bitkinin tüketilmesi tavsiye edilir. Yaşam kalitesinin arttırılması ve sıkıntıların çözümü için oldukça yararlı bir besindir.

ZARALARI VAR MIDIR? Her besin tüketimi ve her şey de olduğu gibi fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Fazla tüketimi sonucunda ters etkiler oluşturabilir veya dengesizlik yapabilir. Her şeyde dengeli davranmak gerekir. Ne kadar fazla o kadar karlı olayı geçerli olacak bir ortam sunan besin değildir. Zaten hiçbir besin böyle değildir.

mucizevi-meyve-kamkat-faydalari

MUCİZE MEYVE KAMKAT’IN FAYDALARI RESİMLERİ

mucizevi-meyve-kamkat-2mucizevi-meyve-kamkat-1mucizevi-meyve-kamkat-kamkat-meyvesinin-faydalari-nelerdir-2mucizevi-meyve-kamkatkamkat-meyvesinin-faydalari-nelerdir-1kamkat-meyvesinin-faydalari-nelerdir-mucizevi-meyve-kamkat-faydalari-mucizevi-meyve-kamkat-faydalari-1mucizevi-meyve-kamkat-faydalari-2mucizevi-meyve-kamkat-faydalari-nelerdirmucizevi-meyve-kamkat-faydalari-nelerdir-mucizevi-meyve-kamkat-faydalari-nelerdir-1mucizevi-meyve-kamkat-faydalari-nelerdir-2mucizevi-meyve-kamkat-ve-faydalarimucizevi-meyve-kamkat-ve-faydalari-

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git