Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

PUDRA NASIL KULLANILIR

PUDRA NASIL KULLANILIR
16 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 782 kez okundu.

PUDRA NASIL KULLANILIR

makyajda-pudra-nasil-kullanilir

Kadınların makyaj yaparken olmazsa olmazlarından bir de pudradır. Peki, pudra nedir, ne işe yarar, pudra nasıl kullanılmalıdır, dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir, pudra türleri nedir gibi bilgilerin bilinmesi gerekmektedir. Güzelliğe güzellik katmak, ufak kusurları örtmek nasıl olur, bunlardan bahsetmek gerek. İlk önce şu bilinmelidir ki, her ne kadar klişe olsa da, çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır. İşte bundan hareket ile bu makale sizin için oldukça faydalı bilgiler içeren ve yanlış bildiğiniz veya bilmediğiniz şeylere açıklık getireceğini umuyoruz. O halde pudra hakkında her şey ve özellikle pudra nasıl kullanılır  gerektiğine dair şeyler ile başlayalım.

 

makyajda-pudra-nasil-kullanilir-

PUDRA NEDİR? NE İFADE EDER? Genel olarak pek çok kadın pudrayı, fondöten yani kapatıcı türevli makyaj malzemeleri ile karıştırıyorlar. Pudranın ciltte renk düzenleyici görevi olduğuna dair yanlış bir kanı içindeler. Buna açıklık getirmek gerekirse, pudra fondöten sonrasında kullanılması gereken bir makyaj malzemesidir. Kullanımı ile birlikte makyajın sabitlenmesi ve daha uzun bir süre kalıcı olmasını sağlayan özelliğe sahiptir. Bunun ile birlikte bazı pudra çeşitleri makyajın mat bir görünüm elde edilmesini sağlar. Bu makyaj stillerine göre belirlenmesi gereken bir durumdur. Pudra kullanımı ile makyajınızı daha göz alıcı ve daha estetik bir konuma getirebilirsiniz. Tabi ki bunun içinde kullanım miktarını ayarlanması önem arz etmektedir.

makyajda-pudra-nasil-kullanilir-2

 

PUDRA NE İŞE YARAMAKTADIR İşte bu soru makyaj yapanların sıkça kullandığı bir malzeme olup da bazı yanlış bilgilerin olduğu şüphesini getirmektedir. Neden böyle dediğimiz yazımızı inceleyerek anlayabilirsiniz. Pudra, cilt de makyaj sırasında uygulanan nemlendirici, kapatıcı gibi özellikte olan diğer makyaj malzemelerinin kalıcılığını arttırır. Pudra sayesinde olur olmadık zamanlarda kadınların sıkıntıya sokan makyaj tazeleme sorununu ortadan da kaldırır. Tabi ki doğru kullanımlar ve cilt özelliğinize göre bu durum değişiklik ve önlemde farklılıklar göstermektedir. Eğer ki cildiniz yağlı bir yapıya sahip ise pudra kullanımı ile birlikte cildinizin ve makyajınızın parlamasına engel olmuş olurusunuz. Bu sayede de göze hoş gelmeyen parlama durumunu engellemiş ve makyajınız ile cilt uyumunuzu yakalamış olursunuz. Unutulmamalı ki pudrasız tam bir makyaj olmaz. Peki, pudra alırken nelere dikkat edilmeli?

 

pudra-

PUDRA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR Pudra almadan önce ilk dikkat edilmesi gerekilen detay sizsiniz yani pudranın cilt tipinize uyguluğu araştırılmalıdır. Eğer pudrayı aldığınız yer makyaj malzemeleri üstünde bilgiye sahip insanlar ise onlardan yardım isteyebilirsiniz. Genel hatlar ile bahsetmek gerekirse sıkıştırılmış pudralar yağlı ciltler için, kuru ciltler için toz pudralar, açık tenliler için özellikle gece makyajında sim ve sedef içeren pudraların kullanılması daha doğru olacağı söylenmektedir. Ayrıca cilt tipine uymayan pudranın kullanımı daha sonrası bir takım istenmeyen etkiler ile cilde zarar verilmesine neden olabilir. Pudra alınmadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer nitelik ise ürünün kullanım süresidir. Eğer çok fazla makyaj yapmıyor veya pudrayı sık kullanmayı tercih etmiyorsanız kısa ömürlü pudra almamanız daha iyi olacaktır. Bilindiği üzere 2 – 3 sene kullanabilen pudralar olduğu gibi daha kısa süre de bitirilmesi veya kullanılması gereken pudralarda vardır. Dikkat edilmesi gereken durumlar bahsedilirken pudranın ten rengi ile olan uyumu da tabi ki göz ardı edilmemelidir. Kullandığınız fondöten rengi ile aynı renkte pudra alınması daha hoş ve doğru olacaktır. Eğer ki pudrayı alırken fondöteniniz yanınızda değil ise ufak bir uygulama ile doğru tespit yapabilirsiniz. Bunun için seçilen pudrayı bileğinize uygulamalı ve biraz beklemelisiniz ardından sürdüğünüz yer de belli olmuyor ise bu durumda doğru tespiti yaptınız demektir. Peki pudra çeşitleri nelerdir, farkları nelerdir diye aklınıza sorular geliyor ise.

pudra-1

PUDRA ÇEŞİTLERİ İlk önce toz pudra ile başlayalım; kullanımı diğerlerine göre biraz daha problemli olan pudradır. Sebebi ise oldukça açıktır, toz olmasından dolayı kıyafetlere bulaşma durumu vardır. Lakin bunun ile birlikte cilde parlak, aydınlık, canlılık göstermede yardımcı olur. Ve daha açık bir ton yakalanmasında yardımcı olur. Fakat şuna dikkat edilmelidir ki toz pudra da oluşan parlama yağlı cildin parlamasında ki gibi bir parlama değildir. Her ne kadar daha açık bir ton için etkili olduğunu söylesek de alırken cilt rengi ile aynı renkte alınması doğru olanıdır. Daha aydınlık olması zaten bu pudra türünün başlıca özelliğidir. Kompakt pudralar; kullanımı en kolay olanı ve en çok tercih edilen pudra türüdür. Daha kısa sürelerde tüketilmesi gerekmektedir. Cilt de kadifemsi bir görünüm elde edilmesinde yardımcı olur. Fondöten kullanmayı pek seven biri değilseniz, kompakt pudra tek başına kullanılabilmektedir. Ve kullanımı ve taşınması kolay bir üründür. Peki bu ürünler nasıl kullanılır asıl konu da burasıdır.

pudra-alirken-dikkat-

PUDRA NASIL SÜRÜLÜR Toz pudranın nasıl sürüldüğü ile başlayalım. Sünger ile uygulamanın gerçekleşmesi önerilmektedir. Fondöten kullanımından sonra pudra sıra ile ilk önce yanaklardan başlanarak tüm yüze sünger ile hafif vuruşlar şeklinde sık şekilde uygulanması gerekmektedir. Eğer yeteri kadar sık bir şekilde uygularsanız, ardından pudranın dağıtılması için ek bir çaba sarf etmenize gerek kalmayacaktır. Dikkat edilmesi bir durumda burada söz konusu olmaktadır. Eğer ki doğal bir görünüm istiyorsanız pudra kullanımını daha ince bir tabaka halinde yapmalısınız. Kalın bir tabaka şeklinde bir uygulama doğallıktan uzak bir görünüm sunar. Diğer bir pudra türü olan kompakt pudranın kullanımı ise; aynı toz pudra gibi bir sünger ile sürülebilmektedir. Lakin bunda yapısı itibari ile de pudra vuruşlar ile değil de direk sürülmesi ile uygulanmaktadır. Bu şekilde kompakt pudranın kullanımındaki kolaylık da ortaya çıkmaktadır. Toz pudradaki gibi kompakt pudranın kıyafete bulaşması gibi bir durumda söz konusu değildir. Çantanızda kolaylık ile taşıyabilir ve her yerde kullanım imkanı sunmaktadır.

pudra-2

PUDRA KULLANIMINDA PÜF NOKTALAR Daha önceden de bahsettiğimiz gibi önerilen pudranın, fondöten den sonra kullanılmasıdır, fakat siz eğer fondöten kullanmadan yalnızca kompakt pudra kullanmayı tercih ediyorsanız uygulamadan önce nemlendirici veya makyaj bazı ile kullanmalınız. Bu şekilde cildinizi hazırlamış olursunuz. Ardında bir iki dakika bekledikten sonra pudra kullanmanız tavsiye edilir. Ya da nemlendirici sonrası fondöten ardından pudra da kullanabilirsiniz tercih sizin. Pudra yüzün hassas yerleri olan göz altı ve çizgilerinde uygulanması yapılırken dikkatli davranılması gerekmektedir. Bunun asıl nedenlerinden biri de bu bölgelerde pudranın dağılması zordur. Özellikle de toz pudra kullanıyorsanız makyaj yapmanız amacından saparak güzelleşme yerine bazı ufak tefek problemlerin kapatılması yerine daha belirgin olmasına sebebiyet verebilir. Bunun için pudra ile az miktarda fondötenin karışımı ile uygulanması sonucu sizin için daha iyi olacaktır. Eğer yüzünüz tüylü ise pudra kullanımı tavsiye edilmez çünkü pudra tüyleri daha belirgin yapar ve göze çarpmasına neden olacaktır. Eğer ki pudrayı uygularken fırça tarzı bir araç tercih ediyorsanız, fırçanızın kıllarının uzun, yumuşak ve sık olmasın daha doğru bir tercihtir. Eğer acele pudra almanız lazım ve cilt renginizde pudra bulamadınız, zaman kaybı yaşamak niyetinde değil iseniz şeffaf pudra alabilirsiniz.

pudra-alirken-dikkat

 

PUDRA KULLANIMINDA PRATİK ADIMLAR Evde olduğunuz zamanlar toz pudra kullanır ve gün ötesinde, evde olmadığınızda kompakt pudra kullanmanız daha uygun olacaktır. Fondöten ve kapatıcı gibi makyajları yaptıktan sonra göz makyajı yapacak iseniz ondan önce toz pudra uygulayın. Ama bunu fondöten oturmasından sonra yapın Pudra ponponu veya fırça ile uygulama yapılırken pudranın içine hafifçe batırın, Fırçanın kıllarına hafifçe üfleyin ve fazla olan pudranın dökülmesini sağlayın ki fazla bir pudra uygulaması gerçekleşmesin. Kalın tabaka halinde pudra kullanmaktan çekinin. Fırçadaki pudrayı yüzünüze uygulamaya başlayın, tüm yüzeye eşit bir şekil de hafifçe sürün. Ponpon kullanımında ise hafif dairesel hareketler yaparak uygulamayı gerçekleştirin Gün içinde sıkıştırılmış kompakt pudra ile makyajınıza ufak rötuşlar yapabilirsiniz. Pudrayı çok fazla sürmeyin çünkü cildinizin kuru gözükmesine sebep olabilir.

pudra-nasil-kullanilir-1

PUDRA NASIL KULLANILIR RESİMLERİ

pudra-alirken-dikkat-1pudra-nasil-kullanilir-pudra-alirken-dikkat-edinizpudra-nasil-kullanilirpudra-alirken-dikkat-ediniz-pudra-nasil-kullanilir-2pudra-surmek-2pudra-nasil-kullanilmalipudra-surmek-1pudra-nasil-kullanilmali-pudra-surmek-pudra-nasil-kullanilmali-1pudra-nasil-kullanilmali-2pudra-surmek

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git