Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

Sade Ve Zarif Elbise Alternatifleri

Sade Ve Zarif Elbise Alternatifleri
3 Nisan 2014 tarihinde eklendi, 4.986 kez okundu.

Sade ve doğallık, modası geçmeyen ve hatta hiç eskimeyen bir tarzdır denilebilir. Moda yeni çığırlar açtıkça farklı giyim tarzları, bazen bunu aşarak gelenek ve kültürlerimize aykırı giyim türlerine bezendiğimizi söyleyebiliriz. Bir anlamda karakteristik yapımızdan da ödün mü verdik acaba? Demek yerinde bir soru olabiliyor.

Kendimizden, aslımızdan ve geleneklerimizden ödün verdik. Evet, moda battı. Çünkü moda batıdan geliyor. Düşününce insan hayıflanıyor bir an. “Anadolu neden batılı olsun? “  neden insanlar konuşurken, giyinirken bir batılının taklidini yapma gereği duyar ki? Oysa aksi yönden baktığımızda bir batılının Doğu yöresi gibi ya da Anadolu yöresi gibi giyindiğini söyleyebilir miyiz? Ne mümkün… Deyim yerindeyse, aslında moda dünyasını konuşurken, “İnsanın özü de sözü de bir olmalı” atasözüne binaen, ‘İnsanın giyimi de konuşması da kendine özgü olmalıdır’ diyorum. İlk görünüşte basit bir mesele gibi olsa da, moda dünyasının hatta tesettür giyim sektörünün bile batıya özenerek modeller üretmesi, tesettür çizgisinden kaçarak, daha farklı çizgilerde kendini göstermesi hiç de ilk bakıştaki gibi masumca değildir. Bu, hem giyimden, hem de dinden taviz vermektir.

Türkiye’nin hangi bölgesinde olursan ol tesettür çizgisini aşmayan bir giyim tarzın olmalıdır. Elbette abiye modelleri üzerine tercih yapabilirsin, pardösü modeli tercih edebilirsin. Yani şıklık sadece batılıya has bir şey değil. Fakat tüm bunları yaparken, abiyenin de, feracenin de, pardösünün de tesettür çizgisine uygun olmasına dikkat etmek zorundasın. Yani ülkenin büyük bir kesiminin Müslüman olduğunu düşünürseniz, duruma ne denli dikkat edilmesi gerektiği hakkında daha net fikirlere sahip olabilirsiniz. Osmanlı torunlarıyız Osmanlı modasını kendimize özgü değerlendirmek varken neden ben batılıların kültürünü kendime model seçeyim ki?

Bir batılı benim kültürümü örnek alsın alır mı sizce?

Hal böyle olunca biz de kültürümüze örf ve adetlerimize uygun Osmanlıdan esinlenerek modamızı geçmişimize dayatarak en güzel entari takımları,  fistan,  elbise,  kaftan ve basma etek modellerine sahip çıkıp sunmaya çalışmalıyız. Yani geleneklerimizi unutturmayacak modellere daha çok ağırlık vermeliyiz diye düşünüyorum.

Yeni abiyeler sitemizin bu gün ki konusunda biraz daha geçmişe gitmek istedik. Batı modasından ziyade, tesettür giyime daha uygun olan Osmanlı kıyafetleriyle anıları tazelemek istedik. Şıklık algısını batı modasının dışında tutarak, kendi aslımıza, Osmanlı kültürüne uygun giyim tarzlarını sitemizde yayınlayarak daha güzel ve sade giyinmenin lezzetini sunmaya karar verdik. Tabi ki tüm bunları söylerken herkesin giyimine ve herkesin düşüncesine saygımızın olduğunu da belirtmek istiyorum.  Sade ve zarif elbise alternatifleri ile düğün nişan söz kına geceleri için değerlendireceğiniz elbise modelleri arasında kendinize uygun tarzı yakalamanız açısından öneri farklı fikir ve önerilerde bulunduk. Laz, Çerkez, Kürt, Romen her yöreye ait kıyafetler, her kültüre ait moda. Yeni bir konuya farklı bir bakış açısından bakarak, moda dünyasının batılaşmış günümüzden birazcık da olsa sıyrılmak istedik. Aslında tüm söylediklerim kendi adıma yaptığım serzenişler olsa da, bütün üretimleri batı modasına uyumlu görmediğimi de ifade etmeliyim. Günümüz moda dünyasında, tesettür adına farklı üretimler yapan ve tesettür çizgisini aşmadan şık abiye modelleri üreten firmaların varlığını da hiçe saymamak lazım. Amaç kimsenin giyim kuşamına karışmak değildir elbette. Sadece farklı bir pencereden muhafazakar bayanların nasıl giyinmesi gerektiği ile alakalı bir yazı ve birkaç görsel paylaşımında bulunmak istedim. Umarım siz de beğenirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git