Moda dünyasının en çok konuşulan ve en çok beğenilen Abiye modellerini YeniAbiyeler.com'dan bulabilirsiniz.

Swatch Saat Nedir?

Swatch Saat Nedir?
7 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.742 kez okundu.

Swatch Saat Nedir?

Swatch Saat

swatch-saatSwatch Saat nedir hakkında bilgiler. Swatch saatlerin dünyada bu kadar ilgi görüyor olmasının altında yatan nedenler birçok insan tarafından merak edilmektedir. İzahı ise şu şekildedir.

Swatch saatleri 1930 (SSIH) ve 1931 (ASUAG)  yıllarında kurulmuş olan iki firmanın 1983’ de ‘SMH’  adı altında birleşmesiyle üretilmeye başlamıştır. 1998’de ise bu iki ortak firma adını Swatch Group olarak yenilemiştir. İsviçre Neuchâtel’de kayıtlı olan bu firmanın idari bölgesi Biel/Bienne’ de bulunmaktadır.

Saat, takı eşyaları ve elektronik sistemler gibi işlerle uğraşan Swatch Group’ un 50’den fazla ülkede üretimi olması da bir dünya markası olduğunu kanıtlar niteliktedir. 14 üretim firmasını bünyesinde barındıran şirketin cirosu ise 2011 yılı ölçümlerinde 8143 milyar frank olarak belirlenmiştir.

Swatch saat üretimleri kalite bakımından da bölüm bölüm ayrılmaktadır. (Prestij ve lüks markalar, üst fiyat, orta fiyat, özel grup vb.) Fiyat aralıklarına bölünmüş olması nedeniyle de çoğu bütçeden insanı bünyesinde toplayabilmektedir. Fiyat aralıklarından bahsetmişken bu fiyat farkını oluşturan etkenlerden de bahsetmeden geçmek olmaz. Swatch saatleri teknolojinin hakkını vermek için üretiliyor denilebilir. Türlerine göre sezonluk bilet, elektronik cüzdan, takometre yada kronometre olarak kullanılabilme özelliklerine sahiptirler. Ayrıca saatin modeline göre su geçirmezlik seviyeleri de oluşturulmuştur. Kendini tekrarlamak yerine çağa ayak uydurmayı seçerek Dünya markası olma özelliğini koruyan bu saatlere LCD ekran ve dokunmatik giriş de eklenmiştir. Tasarımcılar şık tasarımlar oluşturularak modayı yakalamayı da ihmal etmemişlerdir. Renk ve model açısından binlerce seçenek sunarak sahip olunan kitle korunmaya ve büyümeye devam etmektedir.

Saat konusunda birçok gelişime imza atmış ve 1970’li yıllarda saat imalatını büyük krizden kurtarmış Swatch Group’un kurucusu olan Nicolas Hayek’in ölümünün ardından şimdilerde kızı Nayla Hayek babasının bıraktığı işin peşinden gitmektedir. Saat imalatının ardında Mercedes’le anlaşan firma daha birçok konuda da atılım yapacağının işaretini vermiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git